Pojam “paušalac” kod mnogo ljudi koji započinju privrednu delatnost predstavlja jedinstven pojam. Međutim, da li je to tako?
NE.
Paušalac je “grana” preduzetnika. U Srbiji postoje tri grane preduzetnika, a to su:
- Preduzetnik paušalac
- Preduzetnik na samooporezivanju
- Preduzetnik na isplati lične zarade.
Svi oni su preduzetnici, otvaraju se i zatvaraju isto, odgovaraju isto (celom svojom imovinom). Međutim, najveća razlika je u načinu oporezovanja.
Paušalac se oporezuje kako i sama reč kaže – paušalno, odnosno fiksno. Iznos paušala koji obveznik treba da plati zavisi od šifre delatnosti koju prijavi, kao i sedište firme tačnije razvijenost opštine sedišta firme. Bilo da je zaradio 1 dinar ili 1.000.000RSD, on će porez plaćati fiksno, odnosno kako kaže paušalni kalkulator. Ima limit od 6 miliona dinara, odnosno ukoliko pređe 6 miliona u prvoj polovini godine, on od 01.07. vodi poslovne knjige i to po principu samooporezivanja. Ukoliko pređe iznos od 6 miliona u drugoj polovini godine, dužan je da vodi poslovne knjige od 01.01. naredne godine, takođe po principu samooporezivanja.
Preduzetnik koji plaća porez samooporezivanjem, takođe ima fiksne mesečne obaveze, ali ne i jedine. On je najneisplativiji poreski oblik za obveznike koje se bave nekom uslugom, jer ne postoje troškovi koji bi smanjili dobit. Na kraju godine, ovaj obveznik plaća doprinose na OSTVARENU DOBIT, koja može biti baš velika, ukoliko se nije unapred isplanirao biznis plan.
Treća opcija preduzetnika je čuveni knjigaš kako ga mnogi nazivaju. U pitanju je možda i najbolji poreski oblik u Srbiji posle paušala (ukoliko nam je zakonom dozvoljeno da budemo paušalci), jer ovaj oblik plaća mesečne doprinose na neto zaradu koju sami odredite, a na kraju godine plaćate porez na dobit 10%! Takođe, sva tri oblika preduzetnika mogu podizati novac sa računa, tačnije “knjigaš” i “samooporezujući” mogu podizati svoju dobit bez dodatnih troškova, do 150.000RSD dnevno bez pravdanja.
Koji preduzetnik je najbolji? To zavisi od Vas. Ali pod poresko optimizovanim, moja lista je sledeća:
- Zarada
Ukoliko zarađujete izmedju 2-5 hiljada eura mesečno, paušal je najveće blago. - Delatnost
Ukoliko se bavite marketingom, trgovinom, hotelijerstvom ili ugostiteljstvom, preduteznik na isplati ličnoj zaradi je najbolji oblik zato, samo iz razloga što je zakonom zabranjeno da ove delatnosti budu paušalno oporezovane. - Krediti i ambicije
Ukoliko planirate da zaposljavate i dižete svoju “firmu” na viši nivo, onda od samog starta izaberite preduzetnika na isplati lične zarade, iz razloga što vodi poslovne knjige i ima dostupne bilanse za banku, zbog lakšeg dobijanja kredita, nabavku mašina i oprema, ali i mogućnosti da budete u PDV sistemu.
2 Komentari on Da li je paušal isto što i preduzetnik?
Svaka čast.. Odlicno objasnjeno.. Samo tako nastavi.. Sve pohvale..!!
Moje poštovanje, Dušane,
Lepo i korisno objašnjenje. Imala bih oitanje, pa da li da ovako postavim ili da zakažem konsultaciju, u vezi sa prelaskom sa paušala na vođenje knjiga.